Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec umowy PGK, a co ze stratą?

27 lipca 2020 | Podatki i księgowość | Maria Tsima

Według dominującego stanowiska skarbówki, do rozliczenia strat poniesionych przez spółki przed przystąpieniem do podatkowej grupy kapitałowej, w pięcioletnim okresie należy uwzględniać tylko lata podatkowe tych spółek. MARIA TSIMA

 

Minimalny okres trwania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej (dalej: umowa PGK) to trzy lata. Jednocześnie spółka wchodząca w skład takiej PGK ma na rozliczenie straty podatkowej pięć lat. Wątpliwości pojawiają się w przypadku, gdy przed przystąpieniem do PGK spółka taka zanotowała stratę.

Powstaje w takiej sytuacji pytanie, czy okres trwania PGK należy wliczać do pięcioletniego okresu na rozliczenie straty podatkowej.

Czy nastąpiła zmiana podejścia

Jeszcze w 2017 r. organy podatkowe nie miały wątpliwości co do sposobu kalkulacji okresu, w którym spółce przysługuje uprawnienie do rozliczenia straty poniesionej przed przystąpieniem do PGK. Przez lata fiskus wyrażał stanowisko, zgodnie z którym w pięcioletnim okresie do odliczenia straty należy uwzględniać lata podatkowe uczestnika PGK:

- bezpośrednio poprzedzające początek pierwszego roku istnienia grupy i

- kolejne, następujące bezpośrednio po dniu zakończenia jej działania.

Odmienne podejście przyjęto w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 maja 2020 r. (0114-KDIP2-2.4010.77.2020. 1.AG).

Sprawa dotyczyła spółki kapitałowej (dalej: spółka), która chciała potwierdzić czy i na jakich zasadach będzie uprawniona do rozliczenia strat podatkowych po upływie okresu obowiązywania umowy PGK....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11720

Wydanie: 11720

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament